Navigácia

Obsah

9. ročník folklórneho festivalu "ZAKUKALA KUKULIENKA"

Typ: ostatné
.

Dňa 19. augusta 2023 obce Choča v spolupráci s FSk Chočanka a Krajským osvetovým strediskom KOS v Nitre a za finančnej podpory NSK usporiadala 9. ročník folklórneho festivalu "ZAKUKALA KUKULIENKA".

V programe sa predtavili folklórne skupiny Skalka z Hosťoviec, Požitavan zo Žitavian, Chyzerovčanka z Chyzeroviec, FS Tribeč zo Zlatých Moraviec a samozrejme domáca folklórna skupina Chočanka spolu s deťmi z našej obce. Myšlienkou našaj "Kukulienky" je prehliadka ľudových piesní, tancov a tradícií nielen z blízkeho okolia, ale tiež priblíženie folklóru aj z iných regiónov Slovenska. Tento rok pozvanie prijala Ťažká muzika z Terchovej, ktorá vystúpila hneď v úvode festivalu. Slovenská hymna v ich podaní spôsobila, že sme mali všetci zimomriavky a slzy v očiach. V úvodnom príhovore pani starostka privítala všetkých prítomných účinkujúcich, tiež remeselníkov a samozrejme návštevníkov. Osobitne pivítala pána poslanca NR SR a poslanca NSK Mgr. Mariána Kériho a pani riaditeľku KOS v Nitre Mgr. Danielu Gundovú.

Celý festival sa niesol za príjemného letného počasia v znamení ľudových piesní, tancov

a ľudového remesla. Na oživenie sme usporiadali počas festivalu súťaž o "Najlepší chočiansky šutemín (koláč, zákusok)." Do súťaže svoje výrobky pinieslo celkom 19 súťažiacich. Hodnotenie prebehlo za prítomnosti odbornej poroty a samotnú ochutnávku a hodnotenie urobili náhodne vybratí návštevníci festivalu. Súťaž mala veľký úspech.

Pre deti bol pripravený bohatý sprievodný program ako tvorivé dielne, skákací hrad, preliezky, cukrová vata ...

V závere festivalu starostka obce odovzdala účinkujúcim Ďakovné listy a pamätné suveníry a všetci účinkujúci si spoločne zaspievali ľudovú pieseň "Zakukala kukulienka na čerešni".

Starostka obce Alena Záhoreczová srdečne poďakovala všetkým hosťom, účinkujúcim, remeselníkom a organizátorom. Poďakovala KOS v Nitre za výborné ozvučenie festivalu

a tiež všetkým sponzorom podujatia. Obzvlášť vyzdvihla finančnú pomoc Nitrianskeho samosprávneho kraja, vďaka ktorej sa festival moho uskutočniť na vysokej úrovni.

Po záverečných "ďakovačkách" program pokračoval v rytmoch hudobníka Dušana Čapláka"

 

Viď foto: Fotogaléria 2023


Vytvorené: 5. 9. 2023
Posledná aktualizácia: 5. 9. 2023 8:46
Autor: Správce Webu